قیمت گذاری در بازار سرمایه

اصول قیمت گذاری در بازار سرمایه

اصول قیمت گذاری در بازار سرمایه : دو عامل مهم که همواره سرمایه گذار باید به آن توجه کند این است که آیا این شرکت دارای ارزش مناسبی است؟ و آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید آن است؟

بازار سهام، قیمت را تعیین می ­کند اما سرمایه گذار پس از تعیین وزن همه­ ی اطلاعات موجود در مورد کسب و کار، مدیریت و ویژگی ­های مالی یک شرکت، ارزش آن شرکت را تعیین می­کند. همان طور که وارن بافت اشاره می­کند: “قیمت آن چیزی است که می­ پردازیم و ارزش آن چیزی است که دریافت می­ کنیم”.

بیشتر بخوانید : سهام ممتاز

اگر بازار سهام کاملا و واقعا کارا بود، قیمت­ ها باید به طور آنی در مقابل اطلاعات موجود واکنش نشان می­دادند و تعدیل می­ شدند. البته، می­دانیم که چنین حالتی رخ نمی­ دهد. قیمت سهام به علل متعددی که ممکن است همه ­ی آن­ها منطقی نباشند، به سطوحی بالاتر یا پایین­تر از ارزش شرکت نوسان می­یابند.

از جنبه نظری اصول قیمت گذاری در بازار سرمایه، سرمایه گذاران بر پایه اختلاف میان قیمت و ارزش تصمیم گیری می­ کنند. اگر قیمت هر سهم کمتر از ارزش آن باشد، یک سرمایه گذار عقلایی تصمیم به خرید می­ گیرد و اگر قیمت بالاتر از ارزش باشد، سرمایه گذار از خرید منصرف می­ شود.

هنگامی که یک شرکت چرخه­ ی عمر اقتصادی خود را می­ گذراند، یک سرمایه گذار هوشمند به طور متناوب ارزش شرکت را در قیاس با قیمت بازار می­ سنجد و با توجه به این مقایسه، سهام را می­ خرد، می­ فروشد یا نگاه می­ دارد.

محاسبه کسب و کار

طی سال­ها، تحلیلگران مالی از فرمول­ های زیادی برای تعیین ارزش ذاتی و قیمت گذاری در بازار سرمایه یک شرکت استفاده کرده­ اند. عده­ ای شیفته­ ی روش­ های مختصر و مفید مختلفی هستند؛ نسبت­ های پایین قیمت به عایدی، نسبت­های پایین قیمت به ارزش دفتری و سود نقدی زیاد. محاسبه ارزش جاری یک کسب و کار بدین معناست که نخست، مجموع عواید مورد انتظار حاصل از کسب و کار طی دوره­ ی عمر آن برآورد و سپس به زمان حال تنزیل شود.

برای برآورد مجموع عواید آتی، باید همه آموخته­ هایمان را در زمینه­ ی ویژگی­های کسب و کار شرکت، سلامت مالی آن و کیفیت عملکرد مدیران، با استفاده از اصول تجزیه و تحلیل به کار بندیم.

در رابطه با قیمت گذاری در بازار سرمایه برخی از صاحب نظران دانشگاهی مدعی­ اند که هیچ شرکتی، هرچقدر هم قدرتمند باشد، نمی ­تواند عواید نقدی آتی خود را با همان درجه اطمینان مترتب بر اوراق قرضه تضمین کند. بنابراین، مدعی­ اند که عامل تنزیل مناسب­ تر می­ تواند نرخ بدون ریسک به علاوه یک بخش دیگر، یعنی پاداش ریسک (پاداش خطر احتمالی) حقوق صاحبان سهام باشد که این بخش اخیر، برای نشان دادن نا اطمینانی جریان­ های نقدی آتی شرکت به فرمول اضافه می­ شود.

بیشتر بدانید : سبدگردانی در بازار بورس

جمع بندی

شرکت­ های خوبی که توسط افراد قایل اعتماد و توانا اداره می­ شوند و به قیمتی کمتر از ارزش ذاتی به فروش می­ رسند برای سرمایه­ گذاری مناسب­ اند. یافتن شرکت­های خوب به وقت و کوشش فراوان نیاز دارد و هرگز آسان نیست. اما گام بعدی، تعیین ارزش واقعی آن­ها به منظور تصمیم گیری در مورد قیمت مناسب، کار ساده ­ای است که به لحاظ کردن متغیرهای درست مربوط می­ شود.

مقالات

نظرات بسته هستند