افزایش سرمایه در بورس سهام

 افزایش سرمایه در بورس سهام

یکی از اصطلاحات رایج در بورس سهام، افزایش سرمایه در بورس سهام است. افزایش سرمایه یکی از روش­های تامین مالی شرکت­هاست. شرکت­ها برای اینکه بتوانند فعالیت­های خود را توسعه دهند اقدام به افزایش سرمایه می­کنند. معمولا  ابتدا هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به به سهامداران شرکت ارائه می­کند؛ این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق­ العاده مورد رای گیری قرار می­گیرد و پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، افزایش سرمایه صورت می­گیرد.

بیشتر بخوانید : صندوق های سرمایه گذاری

انواع افزایش سرمایه در بورس سهام

افزایش سرمایه به چهار صورت انجام می­شود:

  • افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی­ ها
  • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی
  • افزایش سرمایه به روش صرف سهام

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

مطابق قانون تجارت شرکت­ها موظف ­اند سالانه بخشی از سود خود را در حسابی تحت عنوان سود انباشته نزد خود نگه دارند. در صورتی که میزان سود انباشته قابل توجه باشد شرکت­ها برای تامین منابع مالی خود از این محل سرمایه خود را افزایش می­دهند. در این روش سهامداران پولی برای سهام جدید پراخت نمی­کنند و درصد مالکیت آن­ها نیز تغییری نمی­کند. به همین دلیل سهامی که به سهامداران در این روش داده می­شود سهام جایزه می­گویند.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در این روش افزایش سرمایه در بورس سهام شرکت­ها ارزش دارایی­های ثابت مشهود خود را مانند ماشین آلات، زمین، ساختمان و… به روز می­کنند. بنابراین در این صورت برای اینکه معادله در ترازنامه درست شود، سرمایه شرکت هم باید تغییر کند. در این روش پولی به شرکت تزریق نمی­شود. همانقدر که تعداد سهام سهامداران افزایش پیدا می­کند قیمت سهام کاهش می­یابد.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

افزایش سرمایه در بورس سهام در این روش، تامین منابع مالی توسط سهامداران فعلی شرکت است. به همین دلیل به سهامداران اوراق حق تقدم داده می­شود. و آنها برای معاملات این اوراق طی مدت زمان مشخص که به آن مهلت پذیره نویسی گفته می­شود، دو کار می­توانند انجام دهند:

  • پرداخت مبلغ اسمی سهام: در ازای هر سهم مبلغ 1000 ریال به شرکت پرداخت کنند، که با این کار بعد از تمام شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم­ها به سهام عادی تبدیل می­شوند.
  • فروش حق تقدم: حق تقدم­ها هم مانند سهام عادی قابل خرید و فروش هستند و شما می­توانید حق تقدم­های خود را به فروش برسانید. نماد حق تقدم به صورت نماد اصلی به اضافه ح است (شپنا-شپناح) و قیمت آن معمولا 1000 ریال از قیمت سهام اصلی پایین­تر است.

بیشتر بخوانید : برنامه ریزی اقتصادی

افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این روش افزایش سرمایه در بورس سهام ، شرکت سهام خود را از طریق پذیره نویسی و با قیمتی بیش از قیمت اسمی به فروش می­رساند. مابه التفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حساب اندوخته منتقل می­کند و یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران می­­دهد.

چرا افزایش سرمایه در بورس سهام اهمیت دارد ؟

هر شرکت با توجه به ساختار مالی که دارد و مطابق با نیازهای خود می­تواند هرکدام از روش­های ذکر شده را برای افزایش سرمایه انتخاب کند. با این حال واضح است افزایش سرمایه ای که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند برای بهبود عملکرد شرکت مناسب­تر است. با این اوصاف وقتی خبر افزایش سرمایه از آورده نقدی یا صرف سهام به گوش سهامداران می­رسد تقاضا برای خرید سهام افزایش پیدا می­کند. شما هم برای اطلاع از تصویب افزایش سرمایه شرکت­ها، می­توانید به سامانه کدال مراجعه کنید.

مقالات

نظرات بسته هستند