مجامع شرکت های بورسی

انواع مجامع شرکت­های بورسی

مجمع چیست؟

مجامع شرکت های بورسی چیست ؟ جلساتی که سهامداران و مدیران یک شرکت تشکیل می­دهند تا در مورد وضعیت شرکت و فعالیت­های آن تصمیم گیری کنند مجمع گفته می­شود. بر اساس قانون تجارت، انواع مجامع بورسی در شرکت­های سهامی عام به سه نوع تقسیم می­شوند:

  • مجمع عمومی عادی سالیانه

مجمع عمومی عادی سالیانه یکی از مجامع شرکت های بورسی است که سالی یک بار برگزار می­شود. این مجمع، برای رسیدگی به صورت­های مالی، گزارشات مدیران و بازرسان و تقسیم سود و اندوخته قانونی بین سهامداران تشکیل می­شود. زمان برگزاری این مجمع حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت است.

  • مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده، جهت تصمیم گیری در رابطه با مواردی اعم از افزایش سرمایه، تغییر در ترکیب اعضای هیئت مدیره، انحلال شرکت و یا اصلاح اساسنامه تشکیل می­شود. در این مجمع دارندگان بیش از 50% سهامی که حق رای دارند باید شرکت کنند و تصمیم­گیری­ها همواره با اکثریت دو سوم آرا مورد تایید خواهد بود.

  • مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس یکی دیگر از مجامع شرکت های بورسی است که در ابتدای تاسیس شرکت با اهدافی اعم از انتخاب مدیران و بازرسان، تصویب اساسنامه شرکت، رسیدگی به گزارش موسسین، احراز پذیره نویسی سهام شرکت و اطلاع رسانی دعوت سهامداران در روزنامه کثیرالانتشار تشکیل می­شود.

بیشتر بخوانید : سبدگردانی در بورس سهام

چند نکته قابل توجه درباره مجامع شرکت های بورسی:

  • نماد معاملاتی شرکت­ها چند روز قبل از برگزاری هرنوع مجمع، بعد اطلاع رسانی در سایت کدال و پیام ناظر در سامانه معاملاتی، به حالت ممنوع_متوقف تغییر می­کند؛ و معولا دو روز پس از برگزاری مجمع، بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی می­شود.
  • آن دسته از سهامدارانی که تمایل دارند سود تقسیمی سهام خود را دریافت کنند، می­توانند تا قبل از بسته شدن نماد سهام شرکت را خریداری کنند. همچنین، شرکت­ها موظف اند حداکثر 8 ماه پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، سود تقسیمی مشخص شده را بین سهامداران تقسیم کنند. میزان سود تقسیمی هر سهم، از قیمت سهم کم می­شود.
  • سهامداران می­توانند آگهی­ های مربوط به تصمیمات اتخاذ شده در مجامع شرکت های بورسی مختلف را در سایت کدال مشاهده کنند.
  • چنانچه سهامداران حاضر در مجمع اول، به حد نصاب قانونی نرسد، مجمع به نوبت دوم موکول می­شود.
  • دوره زمانی بین نشر آگهی تا تاریخ تشکیل مجمع عمومی نباید کمتر از ده روز و بیشتر از چهل روز باشد.

مقالات

نظرات بسته هستند