روش های تحلیل مورد استفاده تحلیل گران بورس بطور کلی به دو دسته عمده تقسیم می شوند، تکنیکال و بنیادی.طی سال های اخیر برخی تحلیل گران به منظور پوشش ریسک های تحلیلی تا حد امکان، از روشی ترکیبی به نام تکنوفاندامنتال استفاده می کنند که توضیحات این روش ها در مقالات جداگانه ای در بخش بلاگ شارپین موجود است.همواره تحلیل گران خبره بر این نکته تاکید کرده اند که، از توجه به روانشناسی بازار در فرآیند انجام معاملاتتان غافل نشوید.اما روش و ملاک مشخصی برای ارزیابی بازار بر اساس معیارهای روانشناسی وجود نداشت.طی چند سال اخیر روشی تحت عنوان تابلو خوانی میان فعالان بازار سرمایه رواج یافته است.تعریف ساده و جامع این روش این است که شما به عنوان یک سرمایه گذار بتوانید بر اساس تابلوی معاملات بورس تحرکات سهامداران حقیقی و حقوقی را در کنار حجم معاملات و جریان پول ارزیابی نموده تا روند حاکم بر بازار را تشخیص دهید.در صورتی که بتوانید نکات این روش را با سایر دیدگاه های تحلیلی ترکیب کنید، شاید بتوان به دید تحلیلی جامع تری دست یافت.زیرا استفاده از این روش بدون در نظر گرفتن شرایط نموداری یا بنیادی سهم اصلاً توصیه نمی شود.در ادامه مطلب به معرفی برخی تکنیک ها و شاخص های مهم مورد استفاده تابلو خوانان بورس می پردازیم.

شاخص‌های بورس

با مراجعه به وبسایت TSETMC در صفحه اول تعدای از شاخص های منتخب بورس را مشاهده می کنیم.این شاخص ها نمایان گر وضعیت جاری بازار سرمایه هستند که مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران و رسانه ها بوده و آمار و اعداد مربوط به آن ها هر روز اعلام می شود.

تحرکات حقوقی در بازار

بدین منظور ابتدا باید سطوح حمایت، مقاومت سهم را حتی بطور حدودی هم که شده روی نمودار مشخص کنیم سپس خرید و فروش های حقوقی را بر اساس اطلاعات موجود در صفحه هر سهم بررسی نماییم.حالت ایده آل خرید حقوقی در روزهای منفی و فروش در روزهای مثبت بازار است.خرید حقوقی در تمام احوال اعم از مثبت و منفی می تواند نشان از حمایت بی چون و چرای سهامدار عمده تا رسیدن به اهداف خاص قیمتی باشد.زمانی که خریدار حقوقی سعی می کند سهم را از درصدهای منفی، با خرید های پله ای به سمت درصدهای مثبت سوق دهد که اصطلاحا به آن رنج مثبت گفته می شود، نشان از نیت حمایتی داشته و مواقع مناسبی برای همراهی با سهم می باشند.بلعکس این گونه تحرکات سهامداران حقوقی می تواند نشانه هایی از بروز شرایط نزول قیمت در سهم باشد.

اردر(سفارش) ترس

اصطلاح بسیار رایجی است که توسط استفاده کنندگان از این روش به کرات استفاده می شود.سفارش ترس به مجموعه فرآیندی گفته می شود که سهامدار عمده با سوق دادن قیمت ها به سمت کف و ترساندن سهامدار خرد او را به فروش ترغیب می کند.سپس با جمع کردن سفارشات فروش در کف قیمت، با حجم مناسب تری رنج مثبت مد نظر خود را اجرایی کند.بطور کلی این روش برای کسانی که به دنبال نقاط ورود بهینه هستند، تکنیک مناسبی بوده و به سادگی اما با دقت کافی، می توان خرید و فروش نسبتاً مطمئنی را تجربه نمود.

نکات مهم در روش تابلوخوانی

1) حجم معاملات یکی از مولفه های تشخیص سهام با پتانسیل قوی در بازار است.در واقع پیش بینی هر کاهش یا افزایشی بدون تایید حجمی می تواند خطاهایی داشته باشد.همچنین حتی اگر سهام شما چند ده درصد هم رشد کند، در صورتی که حجم معاملات بالا و مناسبی نداشته باشد، نمی توانید آن را به راحتی بفروشید.همچنین تغییرات ناگهانی حجمی را باید به دقت در نظر داشته باشید.

2) همیشه جریان ورودی پول را در نظر داشته باشید و بدانید که ورود پول هوشمند یک روزه اتفاق نمی افتد و سرمایه گذاران حرفه ای با روند خاصی اقدام به ورود می کنند.

3) تحرکات بازار گردانان سهم ها را در نظر بگیرید، آن ها بسیار صبورند و سعی می کنند تا جای ممکن سهامداران خرد را خسته کرده و اصطلاحاً از آن ها نوسان بگیرند.

4) کد به کدها را مد نظر داشته باشید، اما گمان نکنید که نشانه های بسیار مهمی هستند و می توان بر اساس آنها خرید و فروش کرد.این سبک از انجام معاملات توسط سرمایه گذاران حقوقی، معمولاً برای گمراهی سهامداران خرد به کار می روند.    

5) به رنج های مثبت به منفی و بالعکس ایجاد شده در طول ساعات معاملاتی، توجه ویژه داشته باشید زیرا، نشان دهنده نیت و تحرکات سهامدار عمده است.

6) اگر تسلط و دقت کافی دارید به شرایط قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی دقت کنید چون، بعضا می تواند نشانگر ورود یا خروج حقوقی باشد.

7) پس از بازگشایی معاملات یک سهم توسط ناظر بازار، اولین روز بازگشایی پس از مجمع یا … را ملاک ارزیابی خود قرار ندهید زیرا، عموماً در چنین روزی شرایط هیجانی حکمفرماست.

8) صفوف خرید و فروش به هیچ وجه نشان ارزشمندی سهم نیست.

9) هنگام بررسی تابلوی قیمت ها در صورتی که تعداد خریدار نسبت به فروشنده ها کمتر اما روند قیمت خنثی یا صعودی بود، نشان از قدرت خریدار است.اما شرط لازم و کافی برای ورود به معامله خرید نیست.

10) نوسانات منفی در روزهای صعودی، نشان دهنده جمع کردن سهم توسط بازیگر اصلی سهم می باشد.

11) تغییرات تعداد خریداران و فروشندگان در هر سهم، نشان از افزایش یا کاهش قدرت بازیگران بازار دارد، به همین دلیل این قسمت از تابلو را به خوبی در نظر داشته باشید.

مقالات

نظرات بسته هستند