روش کانسلیم

روش کانسلیم (CANSLIM) چیست ؟

تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. تحلیل بنیادی یک تحلیل بلند مدت است که معایب آن را تحلیل تکنیکال می­پوشاند. بنابراین ما احتیاج به روشی داریم که ترکیبی از هر دو روش باشد. این روش در سال­های اخیر بسیار مورد توجه بازارهای جهانی قرار گرفته است. روش کانسلیم توسط کارشناس معروف بازار سرمایه ویلیام اونیل تدوین شده است.

ویلیام اونیل صاحب پر تیراژ ترین روزنامه مالی آمریکا است. او اولین بار این روش را در چاپ اول کتاب خود معرفی کرد و در چاپ دوم کتاب به بررسی شرکت­ های بزرگ و برتر پرداخت.

بیشتر بخوانید : سبدگردانی در بازار بورس

C-A-N-S-L-I-M چیست؟ 

ویلیام اونیل روش کانسلیم خود را با تجزیه و تحلیل 600 شرکت برتر بازار اوراق بهادار آمریکا در طی سال­های 1953 تا 2000 میلادی توسعه داد. بررسی­ های وی شامل بزرگترین شرکت­ های برنده در تاریخ اخیر بازار سهام آمریکا است. هر حرف در کلمه CANSLIM یکی از هفت خصوصیتی است که سهام برنده قبل از صعود خود داشته ­اند:

  • C: Current Quarterly Earnings درآمدهای جاری در هر فصل (افزایش EPS فصل جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل)
  • A: Annual Earnings  سود سالانه (بررسی متوسط سود سالانه)
  • N: New Management, New Contracts & New Product (مدیریت جدید، قراردادهای جدید و محصولات جدید)
  • S: Shares Outstanding سهام شناور (تعداد سهامی از شرکت که در دست مردم است)
  • L: Leading Industries صنایع پیش رو (پیشرو بودن گروه صنعتی سهم)
  • I: Institutional Sponsorship مالکیت موسسه­ای یا مالکیت سرمایه گذاری نهادی (وقتی سهمی به تازگی وارد پرتفوی یک یا چند شرکت سرمایه ­گذاری شده باشد، سهمی است که پتانسیل رشد خوبی دارد)
  • M: Market Direction جهت بازار (بررسی جهت بازار با استفاده از تجزیه و تحلیل شاخص بازار)

بررسی­ های ویلیام اونیل شامل شرکت­ هایی از جمله Texas Instruments  که قیمتش از 25 دلار به 250 دلار، از ژانویه 1958 تا مارچ 1960 رسید؛ شرکت Xerox که از 160 دلار به 1340 دلار، از مارچ 1963 تا ژوئن 1966 رسید؛ شرکت Cisco System که از 10 دلار به 82 دلار، از اکتبر 1990 تا مارچ 2000 رسید؛ و بسیاری از شرکت­های برنده دیگر که تماما از اصول کانسلیم پیروی کرده بودند.

بیشتر بخوانید : سهام ممتاز چیست ؟

چرا روش کانسلیم اهمیت دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال هرکدام معایبی دارند که به تنهایی قابل اتکا نیستند. در تحلیل بنیادی گاهی قیمت سهام قبل از ارائه گزارش توسط شرکت رشد میکند و گاهی تاثیر گزارش­ها بر قیمت سهام ممکن است زمان زیادی صرف کند.

از سویی دیگر تحلیل تکنیکال روند قیمتی سهام را تنها بر اساس رفتارهای گذشته معامله گران بررسی می­کند و سعی بر آن دارد که در نمودار روند آینده سهم را پیش بینی کند؛ اما این روش نیز قابل اتکا نیست زیرا از وضعیت فعلی شرکت نشانی ندارد.

همچنین استفاده از هرکدام از تحلیل­های بنیادی و تکنیکال ملزم گذراندن دوره ­های آموزشی حرفه­ای، سال­ها تجربه و صرف زمان بیشتر برای تحلیل هر شرکت است. در صورتی که روش کانسلیم این امکان را برای معامله گران فراهم میکند تا در کوتاه ترین زمان وضعیت کلی شرکت را بررسی کنند.

مقالات

نظرات بسته هستند