سهام عدالت

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت نوعی یارانه است که در زمان دولت نهم به مشمولان آن واگذار گردید. بنابراین طرح بخشی از سهام شرکت­های دولتی، به اقشار کم درآمدتر فروخته می­شود. سبد سهام عدالت متشکل از سهام 60 شرکت بورس و فرابورس که به هر نفر از مجموع این سهام مبلغ یک میلیون تومان تعلق گرفت. این سهام ابتدا بین افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل تقسیم شد و سپس گروه­های دیگر نیز سهامدار شدند.

بیشتر بخوانید : تحلیل بنیادی سهام

آزاد سازی سهام عدالت

در اردیبهشت ماه سال 1399 رهبر ایران با درخواست رییس جمهور مبنی بر آزاد سازی سهام عدالت موافقت کرد. تاکنون مسئولیت نگه­داری این سهام به عهده سازمان خصوصی سازی بوده که سود این سهام را سالانه به حساب سهامداران واریز می­کردند. جهت آزاد سازی سهام عدالت، ابتدا باید به سایت samanese.ir مراجعه کنید. اگر شما قبلا جهت دریافت این سهام ثبت نام خود را تکمیل کرده باشید بعد از وارد کردن کد ملی، اجازه انجام مابقی مراحل به شما داده خواهد شد. بعد از وارد کردن مشخصات شما می­توانید یکی از دو روش پیشنهاد شده را انتخاب کنید. این دو روش عبارت اند از:

  • روش سهامداری مستقیم: اگر شما کد بورسی دارید بهتر است این روش را انتخاب کنید. با انتخاب این روش مدیریت سهام عدالت شما به خودتان واگذار می­شود.
  • روش سهامداری غیر مستقیم: اگر این روش را انتخاب کنید، مدیریت سهام عدالت شما از طریق شرکت­های سرمایه گذاری استانی ساماندهی می­شود و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.

توجه داشته باشید اگر طی 30 روز روش مورد نظر خود را انتخاب نکنید، روش دوم به صورت خودکار برای شما انتخاب شده و مدیریت سهام شما به شرکت­های سرمایه گذاری استانی داده می­شود.

ارزش سهام های عدالت

ارزش کل سهام واگذار شده در سال 1385 به 49 میلیون و 152 هزار و 741 نفر در 6 دهک جمعیتی، به ارزش کل 26 تریلیون و 636 میلیارد تومان بود که در حال حاضر ارزش کل سهام عدالت به حدود 300 تریلیون تومان رسیده است.

مقالات

نظرات بسته هستند