حتماً تا به حال در مورد نوسانات شاخص بورس، در انواع و اقسام رسانه ها اخبار و اطلاعاتی شنیده‌اید.در این مطلب تعریف شاخص کل بورس تهران و انواع به تفصیل توضیح داده شده اند و تاثیرات این شاخص بر فضای بازار سرمایه با جزئیات ذکر شده اند.همانگونه که از نام آن پیداست، شاخص معیاری است برای سنجش وضعیت مواردی که جنس یکسانی داشته باشند.در بازار سهام شخاص وسیله ای است برای بیان وضعیت کلی بازار.شاخص کل در بورس تهران، از بررسی و تجمیع تعدادی از سهام بزرگ و شاخص ساز بازار تشکیل شده و هر کدام از شرکت ها در این شاخص وزن و جایگاه متفاوتی دارند.بطور مثال اگر عدد شاخص طی مدت یکسال 50% رشد کند این بدان معنی است که میانگین وزنی این مجموعه سهم در این مدت به این میزان رشد کرده است.بالا و پایین رفتن روزانه شاخص نشان دهنده روند غالب بر بازار سهام است.روزهای افزایشی شاخص معمولاً نشان دهنده جو مثبت و بالعکس روزهای کاهشی شاخص نیز به معنی حاکم بودن جو منفی بر بازار است.ذکر این نکته نیز خالی از لطف نمی باشد که شاخص کل بیشتر نشان دهنده وضعیت سهام شاخص ساز موجود در آن است.شاخص کل معیاری برای نشان دادن اقبال عمومی به بازار سهام است.زمان هایی که شاخص کل مثبت است، عموماً جو خرید در بازار حاکم می شود و تعادل قدرت سرمایه به نفع خریداران است.اما زمانی که با شکل گیری روند نزولی فروشندگان بر بازار غالب می شوند، شاخص های بازار منفی شده و نشان می دهد که سرمایه ها در حال خروج از بازار و قیمت ها در حال کاهش هستند.برای بسیاری سوال است که آیا با اخبار و وقایع بازار سهام، شاخص ها بالا و پایین می روند؟ در پاسخ باید گفت خیر.بلکه این اخبار با تحت تاثیر قرار دادن قیمت ها موجب نوسانات شاخص می شوند.شاخص های مختلف، متغیرهای متفاوتی دارند.بطور مثال شاخص قیمت نشان دهنده میزان تغییرات قیمت می باشد.اما شاخص کل علاوه بر قیمت، سود سهام نیز تاثیر گذارند.

همان‌طور که گفتیم سهم شرکت‌های بزرگ در شاخص کل بیشتر از سهم شرکت‌های کوچک است.به این دلیل اگر سهم چند شرکت بزرگ رشد کند اما دیگر سهم‌ها رشد چشمگیری نداشته باشند، ممکن است شاخص کل بالا برود.برای همین ممکن است شاخص کل ما را فریب بدهد. مثلاً زمانی که با سقوط شرکت‌های بزرگ، شاخص کاهش پیدا می‌کند، هرچند اوضاع عمومی بازار مثبت و خوب بوده است.دست‌کاری این شاخص کار دشواری است و نمی‌شود با حمایت از چند سهم آن‌ را تغییر داد.برای همین بررسی کردن شاخص هم‌وزن خالی از لطف نیست. در این شاخص تمامی شرکت‌ها وزن مساوی دارند.به خاطر وزن مساوی تمام نمادها، دست‌کاری این شاخص کار دشواری است و نمی‌شود با حمایت از چند سهم آن‌ را تغییر داد.به همین دلیل عده‌ای از تحلیلگرها برای بررسی حال عمومی بازار، شاخص هم‌وزن را ملاکی مناسب‌تر می‌دانند.به غیر از شاخص کل، شاخص قیمت و شاخص هم‌وزن چند شاخص دیگر هم وجود دارد که با مطالعه آن‌ها می‌شود به وضعیت عمومی بازار پی برد. در نظر گرفتن تمام این عوامل به درک درستی از حال بازار منجر می‌شود.شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر شاخصی است که از ۵۰ شرکت با بیشترین حجم معاملات ساخته می‌شود. این ۵۰ شرکت، شرکت‌هایی با بیشترین ضریب نقدشوندگی هستند. چرا که بیش از دیگر سهم‌ها خریدوفروش می‌شوند.در این شاخص شرکت‌هایی با نقد شوندگی پایین‌تر حضور ندارند. ممکن است شاخص کل پایین بیاید، اما اوضاع بازار خوب باشد.

در یک بازار گاوی، قیمت‌ها به طور عمومی بالا می‌روند.فرض کنید شاخص کل مثبت است، اما شاخص هم‌وزن نه. این اختلاف را چطور توجیه می‌کنید؟ اگر به شاخص ۳۰ شرکت بزرگ‌تر نگاه کنید می‌توانید دلیل این اختلاف را درک کنید.این شاخص فقط به شرکت‌های صنعتی توجه دارد. صنایعی مثل فلزات اساسی، پتروشیمی‌ و خودروسازی‌ها. در این شاخص بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های خدماتی نقش ندارند. این شاخص بیشتر از فعالان بازار سرمایه برای سیاست‌گذارها اهمیت دارد.این شاخص فقط به شرکت‌های صنعتی توجه دارد. در این شاخص شرکت‌های خدماتی نقش ندارند.البته شاید شما هم بتوانید از این شاخص استفاده کنید و جهت سرمایه خود را هدایت کنید. آیا بهتر است در بین شرکت‌های صنعتی به دنبال مورد خوب سرمایه‌گذاری بگردید، یا در بین شرکت‌های خدماتی؟ فراموش نکنید که حتی در بدترین شرایط اقتصادی هم موردهای سرمایه‌گذاری فوق‌العاده وجود دارند.

بطور کلی وضعیت شاخص تاثیر گذاری خیلی بالایی در بازدهی شخصی معامله گران ندارد.شما در یک بازار صعودی می توانید یک معامله گر زیانده باشید و یا در وضعیت نزولی بازار می توانید با انتخاب های درست و به موقع سود کسب کنید.بر اساس وضعیت شاخص کل می توان سرمایه گذاران به دو دسته تقسیم نمود.سرمایه گذارانی که بر سهم های شاخص ساز تمرکز می کنند و سرمایه گذارانی که روی سهم های کوچک تر بازار سرمایه گذاری می کنند.پر واضح است که دسته اول به هنگام صعودهای بازار به احتمال زیاد سودهای مناسبی کسب کرده و شرایط عمومی بازار سهام روی کارایی آن ها بشدت تاثیر گذار است.سرمایه گذارانی که اعتقاد به سهم های شاخص ساز ندارند عموماً به هنگام رکورد بازار با توجه به ماهیت سهم هایشان و بر اساس پرتفولیو می توانند بازدهی مناسبی داشته باشند.

مقالات

نظرات بسته هستند