عوامل تاثیر گذار بر قیمت سهام

عوامل تاثیر گذار بر نوسانات قیمت سهام

عوامل تاثیر گذار بر قیمت سهام : عوامل زیادی بر نوسانات قیمتی در بورس سهام موثر هستند. عواملی همچون وضعیت اقتصادی و مالی کشور و شرکت­ها که تا حد زیادی قابل اندازه گیری هستند. اما گاهی ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت بازارهای مالی یک کشور بگذارد که از قبل قابل پیش بینی و اندازه گیری نبوده­ اند. اتفاقاتی از قبیل جنگ، افزایش یا کاهش شدید نرخ ارز، تحریم و…؛ به چنین اتفاقاتی که غیر قایل کنترل و اندازه گیری هستند، اصطلاحا ریسک سیستماتیک گفته می­شود.

بیشتر بخوانید : تحلیل بنیادی سهام

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر نوسانات قیمت سهام

رابطه مثبتی بین تغییرات نرخ ارز و بازدهی­های بازار سهام وجود دارد. تغییرات نرخ ارز در تمامی اقتصادها، اعم از توسعه یافته و در حال توسعه، مورد توجه بسیاری قرار دارد. نرخ ارز متغیر می­تواند اهداف استراتژیک و مدیریتی را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا باعث ایجاد عایدی و زیان می­شود. تاثیر نوسانات نرخ ارز بر شرکت­هایی که مواد خام وارد می­کنند، یا بازار تولیدات آنها بین­المللی است بیشتر است. اما در کل افزایش نرخ ارز در بلند مدت می­تواند موجب افزایش نرخ تورم نیز شود که در این صورت کل بازار را تحت تاثیر قرار می­دهد.

اثر شایعات بر قیمت سهام

گاهی برخی شایعات می­توانند تاثیر کوتاه مدت بر روند قیمتی برخی سهام در بازار یا حتی کلیت بازار داشته باشند. به عنوان مثال شایعه­ی گران شدن سیمان فارغ از اینکه چقدر حقیقت داشته باشد، موجب افزایش معاملات در سهام سیمانی و ورود نقدینگی به آنها و در نهایت افزایش قیمت این سهام در کوتاه مدت می­شود. اگرچه در صورت تکذیب اینگونه اخبار قیمت سهام ممکن است کاهش پیدا کند. همچنین اخبار یا شایعات سیاسی و یا اقتصادی نیز می­تواند تاثیر کوتاه مدت بر نوسانات قیمت سهام داشته باشد. جالب است بدانید برخی مطالعات نشان داده است که تاثیر اخبار منفی معمولا بیشتر از اخبار مثبت است!.

عوامل درون شرکتی

عوامل درون شرکتی بیانگر وضعیت داخلی شرکت است. این عوامل به صورت کلی شامل نسبت P/E ، افزایش سرمایه، EPS ، ترکیب سهامداران، قراردادها و… است. موفقیت­های شرکت­ها و افزایش سود پیش بینی شده و تقسیم مناسب سود باعث نوسان قیمت در بازار بورس و افزایش قیمت سهام شرکت­ها می­شود.

بیشتر بخوانید : پرایس اکشن چیست؟

پیگیری عوامل تاثیرگذار بر قیمت سهام

توجه به اخبار روز داخلی و بین ­المللی و بررسی وضعیت شرکت­ها جهت تصمیم گیری در معاملات از اهمیت خاصی برخوردار است؛ و مسلما می­تواند تاثیر زیادی بر میزان سود آوری سرمایه گذاران داشته باشد. معامله گران موفق به صورت روزانه نوسانات نرخ ارز را رصد می­کنند و همواره اخبار داخلی و خارجی را از طریق رسانه­های معتبر دنبال می­کنند. همچنین قبل از خرید سهام هر شرکتی عوامل بنیادی شرکت را نیز بررسی می­کنند.

مقالات

نظرات بسته هستند