فیلتر نویسی در بورس

فیلتر نویسی در بورس

فیلتر نویسی در بورس : یکی از معضلات تحلیل گران بازارهای مالی، همواره بحث داده ها و اطلاعات زیاد قیمتی است.تعدد بازارها، صنایع، شرکت ها و… سبب شده که، همه روزه حجم زیادی از اطلاعات مالی به سوی تحلیل گران و سرمایه گذاران این نوع دارایی ها روانه شود.

در برخی تجارت ها می توان از بخش عمده ای از اخبار و اطلاعات روزانه چشم پوشی نمود اما، در بازار سهام و مشتقه به دلیل نوسانات ذاتی و لحظه ای آن، لازم است که دریافت و تجزیه و تحلیل اطلاعات و گزارشات با سرعت مناسبی انجام شود تا سرمایه گذاران نسبت به وضعیت جاری بازار اشراف کامل اطلاعاتی داشته باشند.

طی سال های اخیر و پس از اوج گیری استفاده از ابزار فناوری اطلاعات در زندگی روزمره انسان، این امور محاسباتی و تحلیلی توسط رایانه ها و به تازگی الگوریتم های هوش مصنوعی انجام می شوند تا، با دقت هر چه تمام تر اطلاعات غربال شده و در کمترین زمان ممکن در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرند.از طرف دیگر هر سرمایه گذار بر اساس استراتژی معاملاتی خود، همیشه تعدادی از نمادها را رصد می کند که به چنین فهرستی اصطلاحاً واچ لیست می گویند.

بیشتر بخوانید : بازار دو طرفه چیست ؟

به منظور داشتن واچ لیست باید تعدادی پارامتر معین نمود و سپس کل نمادهای بازار را بر اساس آن ها بررسی کرد تا به لیست مد نظر خود برسیم و هر روز هم باید این فهرست بروزرسانی شود تا، بتوانیم از همه فرصت های موجود استفاده کنیم.

در بازار بورس تهران تمام اطلاعات مربوط به تراکنشات بازار و… از طریق سایت رسمی بورس منتشر می شوند.شرکت مدیریت فناوری بورس تهران که یکی از زیر مجموعه های سازمان بورس می باشد، در راستای کمک به سرمایه گذاران در راستای پایش آنلاین داده های بازار، این وبسایت را به صورت یک پلتفرم قابل برنامه نویسی طراحی نموده است تا در بخش های مربوطه با کمترین سواد نرم افزاری نیز بتوانید بر اساس استراتژی مد نظر خود، اطلاعات مورد نیاز را فیلتر و پالایش کنید.این بخش در سایت بورس تحت عنوان فیلتر یا فیلتر نویسی شناخته می شود که در بخش دیده بان قابل دسترس است.در این بخش کدهای ابتدایی و آماده ای نیز قرار گرفته اند که، بخشی از نیازهای کد نویسی متقاضیان نیز تا حدی برطرف شود.

مزیت های استفاده از فیلترنویسی در بورس و بازار سهام

اصولاً بیشتر افراد به دلیل کاهش اتلاف وقت به استفاده از فیلترها روی می آورند.زیرا در این صورت مجبور نخواهند بود مدت زمان طولانی در مقابل صفحه مانیتور نشسته و نمادهای با شرایط خاص و مد نظرشان را بیابند.

در واقع اگر پارامترهای موجود در سایت بورس در تابلوی هر نماد بخشی از استراتژی شما باشند، با استفاده از فیلتر نویسی در بورس به راحتی می توانید استراتژی تکنیکالی یا بنیادی خود را در خروجی فیلترها مشاهده و اعمال نمایید تا، در بهترین زمان ممکن بتوانید وارد معامله شوید.برای استفاده از فیلتر نویسی در بورس نیاز به دانستن زبان برنامه نویسی خاص یا آموزش های طولانی و فشرده ندارید و به سادگی می توانید اصول اولیه آن را آموخته و خودتان رفع نیاز کنید.

فیلترها در پلتفرم یا نرم افزار بخصوصی نوشته و اعمال نمی شوند و به سادگی از خود سایت رسمی سازمان  بورس بصورت رایگان در دسترس تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی می باشند.با استفاده از فیلترها می توان چندین و چند معیار را بصورت همزمان و بدون دخالت مغز انسان و تحمل فشار ذهنی، در مورد هر نماد بررسی کرد.

بیشتر بخوانید : روش کانسلیم

مشکلات استفاده از فیلتر نویسی در بورس

فیلترنویسی همچون یک زبان برنامه نویسی حرفه ای و بالغ نبوده و به همین جهت امکانات سفارشی سازی آن محدود است، به همین دلیل ممکن است برای متخصصین نرم افزار، کاربرد لازم را نداشته باشد.یکی از مهمترین موارد ساخت استراتژی های معاملاتی، قابلیت در تست در گذشته یا بک تست می باشد، که به منظور آزمون تئوری های استراتژی و بهینه سازی آن استفاده می شود.در حال حاضر برای فیلترهای نوشته شده در سایت TSE قابلیت بک تست وجود ندارد.

فیلترهایی که توسط اشخاص مختلف تدوین می یابند، مبنای علمی یا معاملاتی خاصی نداشته و نمی توان صرفاً بر اساس یک فیلتر که برای یک فرد عملکرد مناسبی داشته است، برای همگان نسخه ای واحد تجویز نمود.فیلترها صرفاٌ می توانند بخشی از داده های موجود در بازار را که، بر اساس برخی پارامترها تعیین نموده و نیاز دارید،

برای شما بصورت سفارشی شده نمایش دهند و معمولاً نمی توان از آن ها به تنهایی به عنوان سیگنال ورود یا خروج استفاده کرد، به همین جهت توصیه می شود به عنوان بخشی از استراتژی معاملاتی خود از آن ها استفاده کنید. هر چند تلاش شده بیشتر شاخصه ها و ابزار مورد نیاز برای سفارشی سازی نمایش داده های بازار، در این فیلترها گنجانده شوند اما، برخی از پارامترها، ممکن است در این پلتفرم قرار نگرفته باشند.لذا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و دقیق تر، از روش های دیگری استفاده کنید.

مقالات

نظرات بسته هستند