بسیاری از معامله گران تازه کار هنگام شروع به کار در بازار مالی هیجانات بالایی را تجربه می کنند.عموما با بدست آوردن اولین سودهایشان خود را در قله موفقیت جهان دیده، اما با متقبل شدن ضرر و زیان تمامی آرزوهایشان را برباد رفته می پندارند.این ها همان احساساتی هستند که منجر به نابودی معامله گران می شوند.برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق باید بتوانید بر هیجانات خود غلبه کنید.اما برعکس این افراد، معامله گران حرفه ای که سرد و گرم چشیده اند، با خونسردی کار خود را انجام داده و حتی اگر دچار ضرر و زیان های متوالی هم شوند.چگونه می توانند آرامش خود را حفظ کنند؟ دلیل اصلی این موضوع آن است که آن ها به کار خود مسلط هستند.به عبارت دیگر برعکس معامله گران تازه کار بزرگان بازار اجازه نمی دهند که نوسانات قیمت رویکرد معاملاتی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.برای موفقیت در این بازار باید همانند حرفه ای ها عمل کنید، نه در ظاهر بلکه در تمامی حالات!بنابراین نه تنها یک نمودار مملو از ابزارهای تحلیلی شما را حرفه ای جلوه نمیدهد، بلکه رفتار شما حین انجام معامله است که وضعیت شما را مشخص می کند.بنابراین راحت باشید و هیجانات خود را تا حد ممکن کنترل کنید.اگر ثبات احساسی نداشته باشید، باعث می شود تا به استراتژی خودتان شک کرده و عدم پیروی از استراتژی منجر به ضرر و زیان های سنگینی خواهد شد.اما روی دیگر سکه حالتی است که در ابتدای کار، یک روند سودده معاملاتی را تجربه کنید.طبیعی است که بسیار خوشحال شده و احساس برترین بودن دارید.احتمالا با خود میگویید: من شکست ناپذیرم! اعتماد به نفس بالا در این بازار، برای شما دردسرساز خواهد شد. وقتی همه چیز بر وفق مراد پیش می رود، شما نسبت به روند معاملاتتان، احساس اطمینان خاطر کرده و فکر می کنید برای رسیدن به سودهای مناسب باید ریسک های بسیار بزرگ تری را تجربه کنید.همه اینها ناشی از توهم معامله گری حرفه ای است. به راحتی دکمه های کیبرد را فشرده و خرید و فروش می کنیم، غافل از اینکه بدانیم استراتژی خود را فراموش کرده ایم و هر لحظه در آستانه سقوط هستیم.در این لحظات همواره با خود می گویید: ترس برای تازه کارهاست! من زیر و بم این بازار را می شناسم! من در لحظه ریسک می کنم و اگر به سود برسم عالیست! اما به یکباره می بینید بازار با یک حرکت خلاف جهت شما، تمام رویاهایتان را نقش برآب می کند و چه بسا بیش از سودهای قبلیتان متحمل ضرر و زیان شوید.به مجموعه حالات فوق در زبان ساده تر طمع می گویند.

خب این موضوع به خودی خود خالی از لطف نیست! احتمالا تجربه ای بدست آورده اید تا دیگر قوانین مدیریت سرمایه خود را زیر پا نگذاشته و همیشه به استراتژیتان پایبند باشید.مهمترین اصل در هر تجارتی مدیریت سرمایه است. چون می تواند با کاهش ضرر و زیان شما منجر به افزایش طول عمر کسب و کارتان شود.همیشه به یاد داشته باشید که شما برای قمار کردن باید به جایی غیر از بازار مالی مراجعه کنید.این یک کار واقعی است که نتایج آن مستقیما به تصمیمات شما بستگی دارد.اگر این حالات را تجربه کرده اید یا در چنین وضعیتی به سر می برید، خیلی نگران نباشید زیرا در این مقاله راهکارهایی برای بهبود وضعیت هیجانی معامله گران ارائه کرده ایم:

*صرف فعالیت در بازار مالی، مستلزم کسب درآمد نیست!

به یاد داشتن این اصل باعث می شود، هنگام ضرر و زیان فشار روحی کمتری را متقبل شوید.حتی بزرگ ترین مجموعه های جهان در هر زمینه ای که بهترین افراد را نیز در اختیار دارند، همیشه پیروز نمی شوند و برخی اوقات هم شکست میخورند. بنابراین هیچگاه انتظار همیشه برنده شدن نداشته باشید. مهم برآیند طولانی مدت کار است که با مدیریت سرمایه و یک استراتژی ساده می توانید به یک برآیند مثبت دست پیدا کنید.

**برای شروع کار سرمایه مناسب فراهم کنید!

یک موضوع که در مورد فعالیت در بازار سرمایه از جهت ارزان بودن قیمت سهام، به غلط در میان همگان رواج یافته ، این است که می توان با هر مقدار پولی هرچند اندک در این بازار فعالیت نمود و به رویاها دست یافت.باید برای شروع کار در بازار سرمایه مناسبی فراهم نمایید تا تحمل ضرر و زیان های اولیه و فعالیت بلند مدت در بازار را داشته باشید.

***نگذارید نتایج معاملات شخصیت شما را تحت تاثیر قرار دهند!

معاملات سودده و زیانده در کارنامه معاملاتی همگان وجود دارند و نکته مهم اینجاست که نباید این معاملات حال و احوال شما را تغییر دهند.زیرا اگر به تک تک معاملاتمان صرفا به چشم پیروزی و شکست بنگریم باید هر روز حالت های غم و شادی مختلف و پیاپی داشته باشیم و نکته در اینجاست که تمام این حالات در معاملات بعدی ما اثر گذار خواهند بود.به یاد داشته باشید معامله گری بازی احساسات و رعایت کردن قواعد است و هر معامله صرفا نتیجه تصمیم شما در لحظه است و تاثیری بر آینده ندارد.

مقالات

نظرات بسته هستند