افزایش سرمایه در بورس سهام

یکی از اصطلاحات رایج در بورس سهام، افزایش سرمایه است. افزایش سرمایه یکی از روش­های تامین مالی شرکت­هاست. شرکت­ها برای اینکه بتوانند فعالیت­های خود را توسعه دهند اقدام به افزایش سرمایه می­کنند. معمولا  ابتدا هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به به سهامداران شرکت ارائه می­کند؛ این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق­العاده مورد رای گیری قرار می­گیرد و پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، افزایش سرمایه صورت می­گیرد.

انواع افزایش سرمایه

افزایش سرمایه به چهار صورت انجام می­شود:

  • افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی­ها
  • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی
  • افزایش سرمایه به روش صرف سهام

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

مطابق قانون تجارت شرکت­ها موظف­اند سالانه بخشی از سود خود را در حسابی تحت عنوان سود انباشته نزد خود نگه دارند. در صورتی که میزان سود انباشته قابل توجه باشد شرکت­ها برای تامین منابع مالی خود از این محل سرمایه خود را افزایش می­دهند. در این روش سهامداران پولی برای سهام جدید پراخت نمی­کنند و درصد مالکیت آن­ها نیز تغییری نمی­کند. به همین دلیل سهامی که به سهامداران در این روش داده می­شود سهام جایزه می­گویند.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در این روش شرکت­ها ارزش دارایی­های ثابت مشهود خود را مانند ماشین آلات، زمین، ساختمان و… به روز می­کنند. بنابراین در این صورت برای اینکه معادله در ترازنامه درست شود، سرمایه شرکت هم باید تغییر کند. در این روش پولی به شرکت تزریق نمی­شود. همانقدر که تعداد سهام سهامداران افزایش پیدا می­کند قیمت سهام کاهش می­یابد.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

افزایش سرمایه در این روش، تامین منابع مالی توسط سهامداران فعلی شرکت است. به همین دلیل به سهامداران اوراق حق تقدم داده می­شود. و آنها برای معاملات این اوراق طی مدت زمان مشخص که به آن مهلت پذیره نویسی گفته می­شود، دو کار می­توانند انجام دهند:

  • پرداخت مبلغ اسمی سهام: در ازای هر سهم مبلغ 1000 ریال به شرکت پرداخت کنند، که با این کار بعد از تمام شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم­ها به سهام عادی تبدیل می­شوند.
  • فروش حق تقدم: حق تقدم­ها هم مانند سهام عادی قابل خرید و فروش هستند و شما می­توانید حق تقدم­های خود را به فروش برسانید. نماد حق تقدم به صورت نماد اصلی به اضافه ح است (شپنا-شپناح) و قیمت آن معمولا 1000 ریال از قیمت سهام اصلی پایین­تر است.

افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این روش شرکت سهام خود را از طریق پذیره نویسی و با قیمتی بیش از قیمت اسمی به فروش می­رساند. مابه التفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حساب اندوخته منتقل می­کند و یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران می­­دهد.

کلام آخر

هر شرکت با توجه به ساختار مالی که دارد و مطابق با نیازهای خود می­تواند هرکدام از روش­های ذکر شده را برای افزایش سرمایه انتخاب کند. با این حال واضح است افزایش سرمایه ای که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند برای بهبود عملکرد شرکت مناسب­تر است. با این اوصاف وقتی خبر افزایش سرمایه از آورده نقدی یا صرف سهام به گوش سهامداران می­رسد تقاضا برای خرید سهام افزایش پیدا می­کند. شما هم برای اطلاع از تصویب افزایش سرمایه شرکت­ها، می­توانید به سامانه کدال مراجعه کنید.

مقالات

نظرات بسته هستند